Projektowanie szlaków

Projektowanie szlaków turystycznych polega na wybraniu dróg dotarcia do walorów i atrakcji turystycznych, które będą najciekawsze dla turysty i jednocześnie zapewnią mu bezpieczeństwo.

Projektując szlaki ITU.PL korzysta z nowych technologii, przede wszystkim: GPS (Global Positioning System) i GIS (Geographic Information Systems). Pracujemy na legalnym oprogramowaniu, a wszystkie powierzone nam dane, są odpowiednio chronione.

Korzystamy także z tradycyjnych technik. Dzięki nim możemy zweryfikować dane pozyskane w terenie.

Walory turystyczne i ruch turystyczny

Przebieg szlaku powinien przede wszystkim uwzględniać rozmieszczenie walorów naturalnych i antropogenicznych. Przy projektowaniu szlaku niezbędne jest uwzględnienie sieci i jakości dróg oraz ustalenie miejsc generujących ruch turystyczny.

Istotne jest zapoznanie się z potrzebami potencjalnych użytkowników tras, ponieważ innej infrastruktury oczekują osoby poruszające się pieszo, a innej rowerzyści.

Ochrona przyrody

Projektowany szlak powinien uwzględniać chłonność danego miejsca – czyli m.in. podatność środowiska na antropopresję. W zależności od wrażliwości obszaru – szlak powinien kanalizować ruch turystyczny w sposób jak najmniej ingerujący w obszary siedliskowe, rezerwaty itp.

Konserwacja i sanitacja

Szlaki wymagają regularnych przeglądów oraz konserwacji. Tylko odpowiednio utrzymany szlak zapewnia korzystającym komfort i bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko zaistnienia wypadu.

Projektując szlak, należy więc uwzględnić możliwość i warunki techniczne jego konserwacji. Istotne jest to czy trasa jest dostępna przez cały rok; czy ekipa remontowa może dostać się do każdego punku samochodem, a może tylko pieszo?

Nowo projektowane szlaki powinny uwzględniać także potrzebę ich sanitacji – innymi słowy brać pod uwagę możliwość rozmieszczenia sanitariatów.

Projektowanie szlaków przez ITU.PL – to gwarancja otrzymania przez zamawiającego kompletnej i rzetelnej dokumentacji, na którą składają się:

  • wizualizacja/projekt lica znaków szlaku
  • mapa przebiegu w skali 1:50 000 lub 1:100 000
  • projekty stałej zmiany organizacji ruchu
  • dokumentacja obejmująca uzgodnienia z zarządcami terenów, przez które przebiega szlak
  • projekty małej architektury
  • kosztorys inwestorski.

Projektując szlaki turystyczne, opieramy się na istniejących przepisach prawnych dotyczących znaków i sygnałów drogowych, przepisach prawa budowlanego, instrukcjach, a także na „dobrych praktykach” wypracowanych w różnych krajach.